Ligue 1: «Διπλό» για την Παρί Σεν Ζερμέν

Ligue 1: «Διπλό» για την Παρί Σεν Ζερμέν 01/11/2020
Παρί Σεν Ζερμέν

Μετά το «διπλό» στην Τουρκία, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε το έργο της εντός συνόρων από εκεί που το άφησε. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Ναντ, έστω κι αν θα μπορούσε κάλλιστα να έχει δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ, ή ακόμη και να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Κι αυτό γιατί ο Μόουζες Σιμόν κατάφερε να αστοχήσει σε κενή εστία στο 15', αποκρούοντας το πλασέ του με το άλλο πόδι, προτού αποχωρήσει από το ματς ως τραυματίας δέκα λεπτά αργότερα.

Αφού το ματς κύλησε χωρίς σουτ στον στόχο στο πρώτο ημίχρονο, οι Παριζιάνοι «καθάρισαν» μετά την ανάπαυλα. Πρώτα ο Αντέρ Ερέρα (47'), έπειτα ο Κιλιάν Εμπαπέ με πέναλτι (67') και στο φινάλε ο Σαράμπια (89'), έριξαν «τριπλό» χτύπημα στους γηπεδούχους που έχασαν πέναλτι με τον Μπάμπα στο 69’, το οποίο απέκρουσε ο Νάβας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 60

Γκουαρντιόλα: «Θα κάνω αλλαγές με τον Ολυμπιακό»

Γκουαρντιόλα: «Θα κάνω αλλαγές με τον Ολυμπιακό» 01/11/2020
γκουαρντιολα

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα προανήγγειλε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας του ενόψει του ματς με τον Ολυμπιακό.

«Είμαστε υποχρεωμένοι να προχωρήσουμε σε μεγάλο rotation, αλλά έχουμε ανάγκη όλους τους παίκτες. Eίναι αδύνατο να παίζουν σε κάθε ματς μαζί οι Ντίας και Λαπόρτ. Aυτοί οι δύο έπαιξαν καλά.

Bέβαια, το ότι δεν δεχθήκαμε φάσεις δεν οφείλεται μόνο σε αυτούς, αλλά σε όλους τους παίκτες. Απέναντι στον Ολυμπιακό πρέπει να σκεφτώ να κάνω αλλαγές και να προχωρήσω σε rotation. Είναι πολλά τα παιχνίδια, είναι πέντε μέσα σε 16 ημέρες» τόνισε ο Πεπ Γκουαρντιόλα μετά τη λήξη της αναμέτρησης εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

• Εμφανίσεις: 52

ΒΙΝΤΕΟ: Πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης με γκολάρα!

ΒΙΝΤΕΟ: Πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης με γκολάρα! 01/11/2020
Γιακουμάκης

Η Φένλο μπορεί να ηττήθηκε ξανά, έστω και με το πολύ πιο διακριτικό 2-1 από την Φκρόνινγκεν σε σχέση με τον διασυρμό του 0-13 από τον Άγιαξ, αλλά και πάλι ο Γιώργος Γιακουμάκης κατάφερε να «λάμψει».

Ο Έλληνας στράικερ δεν σταματά να σκοράρει στο ολλανδικό πρωτάθλημα κι αυτή τη φορά το πέτυχε εντυπωσιακά, με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτόν τον τρόπο, έφτασε τα 6 γκολ μετά τις πρώτες επτά αγωνιστικές της Eredivisie και βρίσκεται στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, παρέα με τον Στέφεν Μπέργκχαους της Φέγενορντ και τον Ντανίλο της Τβέντε!

• Εμφανίσεις: 51

ΒΙΝΤΕΟ: Το «διπλό» του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι

ΒΙΝΤΕΟ: Το «διπλό» του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι 01/11/2020
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, που όπως και η πρώτη ήρθε μακριά από την έδρα του!

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις εδώ.

• Εμφανίσεις: 65

Serie A: Πήρε ανάσα η Μπολόνια, 3-2 την Κάλιαρι

Serie A: Πήρε ανάσα η Μπολόνια, 3-2 την Κάλιαρι 01/11/2020
Μπολόνια

Η Μπολόνια επικράτησε με 3-2 της Κάλιαρι εντός έδρας και πήρε βαθμολογική ανάσα, πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη στη σεζόν. Η Κάλιαρι προηγήθηκε στο 15' με τον Ζοάο Πέδρο, ωστόσο η Μπολόνια σε ένα κομβικό σημείο έφερε το ματς στα ίσα, αφού ο Μούσα ισοφάρισε σε 1-1 στο 45΄.

Με το... καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου η Κάλιαρι πήρε ξανά προβάδισμα με τον Σιμεόνε. Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, αφού ο Σοριάνο στο 52' ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μούσα τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το 3-2.

• Εμφανίσεις: 75

ΒΙΝΤΕΟ: Νέα «σφαλιάρα» για την Μπαρτσελόνα από την Αλαβές!

ΒΙΝΤΕΟ: Νέα «σφαλιάρα» για την Μπαρτσελόνα από την Αλαβές! 01/11/2020
Αλαβές Μπαρτσελόνα

Την σεζόν 2002-03, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με οκτώ βαθμούς τις πρώτες έξι αγωνιστικές, ο προπονητής Λουίς Φαν Χάαλ απολύθηκε στο τέλος του πρώτου γύρου και ο πρόεδρος Τζουάν Γκασπάρ παραιτήθηκε στο φινάλε.

Φέτος, ο πρόεδρος Τζουσέπ Μαρία Μπαρτομέου παραιτήθηκε ήδη και ο Ρόναλντ Κούμαν νιώθει την καρέκλα του να... τρίζει, αφού μετά το 1-1 με την Αλαβές, η Μπάρτσα έχει την ίδια, πολύ φτωχή συγκομιδή μετά από έξι ματς, έχοντας οκτώ βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, έστω και με παιχνίδι λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την φουλ κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο (75%-25%), κόντρα σε μια καλά στημένη ομάδα, η οποία γλίτωσε το γκολ σε τετ – α – τετ του Ανσού Φατί με τον Πατσέκο και ένα φάουλ του Λιονέλ Μέσι, το οποίο έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.

Η Αλαβές κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν οι Ζεράρ Πικέ και Νέτο δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Λουίς Ριόχα πίεσε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, του έκλεψε την μπάλα και την έσπρωξε στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας (31').

Για τέταρτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν βρισκόταν πίσω στο σκορ, αποτυγχάνοντας να... απαντήσει, παρά τις ευκαιρίες των Αντουάν Γκριεζμάν, Λιονέλ Μέσι και το γεγονός ότι ο Ολλανδός τεχνικός ξεκίνησε με ό, τι καλύτερο διαθέτει στην επίθεση: Φατί και Ουσμάν Ντεμπελέ στα άκρα, Μέσι πίσω από τον Γκριεζμάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κούμαν ρίσκαρε με τρεις αλλαγές, γυρνώντας τον Φρένκι Ντε Γιονγκ σε ρόλο στόπερ, βάζοντας τον Πιάνιτς αντί του Μπουσκέτς και τον Πέδρι αντί του...άφαντου Ντεμπελέ.

Οι αλλαγές του Κούμαν έπιασαν τόπο, η Μπάρτσα κυριάρχησε, ευνοημένη όμως και από την (ορθή) αποβολή του Χότα (62'), αφού στην επόμενη φάση, ο Αντουάν Γκριεζμάν με ωραίο πλασέ, σημείωσε το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελευταίο ημίωρο ήταν ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και αποκρούσεων του Πατσέκο, ειδικά σε πλασέ του Μέσι, ο οποίος έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του εδώ και καιρό.

Όταν η Μπαρτσελόνα είχε «κλείσει» την Αλαβές στα καρέ της και της δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα, ο Κούμαν έβγαλε ακατανόητα τον Φάτι, ο οποίος έφυγε έκπληκτος και βουρκωμένος.

Και, χωρίς τον θαυματουργό πιτσιρικά, ο οποίος σήμερα έκλεισε τα 18 του χρόνια, οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν το δεύτερο γκολ, συμπλήρωσαν τέσσερα διαδοχικά ματς χωρίς νίκη (δύο ήττες – δύο ισοπαλίες) για πρώτη φορά από τον Απρίλιο του 2016 και βλέπουν από τώρα το πρωτάθλημα να... κάνει φτερά.

Αλαβές: Πατσέκο, Τσίμο Ναβάρο (41' λ. τρ. Μαρτίν Αγκιρεγκαμπίρια), Λαγουάρδια, Λεζέν, Έντγκαρ (58' Ταβάρες), Πίνα (72' Αντριάν), Μπατάλια, Χότα, Ντουάρτε, Ριόχα (72' Μάνου Γκαρθία), Ντέιβερσον (57' Χοσέλου).

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ (46' Πέδρι), Τζόρντι Άλμπα (69' Ντεστ), Μπουσκέτς (46' Πιάνιτς), Ντε Γιονγκ,  Ντεμπελέ (46΄Τρινκάο), Μέσι, Φατί (78' Μπρέιθγουεϊτ), Γκριεζμάν.