Η Χοφενχάιμ διέκοψε το σερί νικών της Λειψίας

Η Χοφενχάιμ διέκοψε το σερί νικών της Λειψίας 04/05/2024
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Η Λειψία κρατούσε σφιχτά στα χέρια της την 5η σερί νίκη της στην Bundesliga, που θα την ανέβαζε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως λογάριαζε χωρίς τον Αντρέι Κράμαριτς. Ο διεθνής Κροάτης επιθετικός, πήρε την κατάλληλη θέση στο 90ό λεπτό μετά την ασίστ του Μπούλτερ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 32ης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που έδωσε την ευκαιρία στη Χοφενχάιμ να πιάσει την 7η θέση που οδηγεί στο επόμενο Conference League, έχοντας βεβαίως έναν αγώνα περισσότερο απ' την ισόβαθμή της Φράιμπουργκ και την Άουγκσμπουργκ που ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο πήραν προβάδισμα στο 38' με το πολύ ωραίο γκολ του Σέσκο στο 38' έπειτα από την ασίστ του Ράουμ. Στο 72ο λεπτό η Λειψία έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Σίμονς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που κόστισε στους «ταύρους», οι οποίοι είδαν τον Κράμαριτς να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr