Η Άρσεναλ «καθάρισε» την Μπόρνμουθ και είναι «ζωντανή» για τον τίτλο

Η Άρσεναλ «καθάρισε» την Μπόρνμουθ και είναι «ζωντανή» για τον τίτλο 04/05/2024
αρσεναλ

Η Άρσεναλ διψάει για τον τίτλο και το δείχνει!

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα, έκανε το καθήκον της στο Emirates απέναντι στην Μπόρνμουθ και με τα γκολ των Σάκα, Τροσάρ και Ράις πέτυχε την 26η νίκη της σε 36 αγωνιστικές στη φετινή Premier League (3-0), παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας!

Αυστηρό πέναλτι υπέρ των «κανονιέρηδων» για το 1-0, ακυρωθέν γκολ για την Μπόρνμουθ στο 77' με τα «κεράσια» να έχουν τις καλές τους στις στιγμές, κυρίως στο πρώτο μέρος.

Μεγάλο... κρίμα για τον Γκάμπριελ καθώς στο 86' ακυρώθηκε ένα εντυπωσιακό του τέρμα ως οφσάιντ. Εντυπωσιακός Σάκα, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης της Άρσεναλ που έφτασε τα 20 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, μετά τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και πρώτος Άγγλος που το έκανε για τον σύλλογο μετά τον Τίο Γουόλκοτ!

Η ομάδα του Αρτέτα μπήκε δυναμικά στο ματς αρχίζοντας να σφυροκοπά την εστία του Τράβερς από την αρχή της αναμέτρησης.

Οι «κανονιέρηδες» έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με Τροσάρ στο 10' και Σάκα στο 20', ενώ στο 27' ο Πάρτεϊ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, κάτι που έξανε και ο Ράις στο 38'. Στο 42' ο Έντεγκααρντ βρήκε με τρομερή κάθετη τον Χάβερτς, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Τράβερς κερδίζοντας πέναλτι.

Ο Σάκα ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος! Με την ίδια φιλοσοφία και στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ απείλησε τρεις φορές την εστία της Μπόρνμουθ με Σάκα και Χάβερτς.Στο 70' ο Τροσάρ σφράγισε το «τρίποντο» με όμορφο σουτ από κοντά για το 2-0!

Οι «κανονιέρηδες» δεν κατέβασαν ταχύτητες και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Ντέκλαν Ράις να νικά από κοντά τον Τράβερς για το τελικό 3-0!

Στους 83 βαθμούς με δυο ματς περισσότερα από τη 2η Σίτι η Άρσεναλ, παραμένει 3η και χάνει το... τρένο του τίτλου η Λίβερπουλ!